Godność każdego człowieka, a szczególnie dziecka, objawiona w Ewangeliii strzeżona przez prawo kościelne i państwowe, stanowi źródło i gwarancję bezpieczeństwa każdej osoby.Działamy dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie, w duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności i miłości bliźniego. Chcemy zapobiegać krzywdzie wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zachęca nas do tego Ewangelia, która ukazuje godność każdego człowieka jako kochanego przez Boga dziecka Bożego. Pamiętamy o słowach Pana Jezusa, który powiedział: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. I biorąc jew objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je." (Mk 10,14.16) Niniejszy dokument stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszelkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem [ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606)].
Parafia, jako podstawowa komórka instytucjo-nalna Kościoła, wyróżnia się specyficznymi obszarami działania. Odprawiane są w niej liczne nabożeństwai uroczystości oraz sprawowane są sakramenty, żegnamy zmarłych; są odwiedziny chorych oraz wizyty duszpasterskie. Sama dynamika życia parafialnego zawieraw sobie specyficzne czynniki chroniące przed przemocą, takie jak: poczucie sacrum, permanentna formacja, społeczne zaufanie, poczucie przynależnościi wzajemnej odpowiedzialności, relacje oparte na zasadach ewangelicznych, wspólnotowość, publiczność działań, nadzór rodziców.
STANDARD 1STWORZENIE I ZACHOWANIE BEZPIECZNEGO ŚRODOWISKA W PARAFII
W parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Osinach został opracowany i wprowadzony w życie wewnętrzny dokument, w którym zawarta jest polityka ochrony przebywających tam dzieci i osób dorosłych zgodnie z obowiązującymi standardami wyznaczonymi zarówno przez dokumenty państwowe (Ustawę o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw z dn. 28 lipca 2023 r.), jak i wskazania wynikające z Wytycznych Kościoła katolickiego w Polsce. W parafii działa Zespół ds. Prewencji (Ks. Proboszcz i osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci – zaufana). Polityka ochrony dotyczy szczegółowych zasad bezpieczeństwa i sposobów ochrony przebywających tam dzieci i bezbronnych dorosłych, czyli: rekrutacji personelu i osób zaangażowanych duszpastersko w parafii; bezpiecznych relacji pomiędzy dorosłymi zatrudnionymi i pomagającymi duszpastersko w parafii a dziećmi i bezbronnymi dorosłymi; bezpiecznych relacji pomiędzy rówieśnikami; zasady ochrony wizerunku i danych osobowych; sposobu reagowania w parafii na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej i zasad prowadzenia rejestru interwencji; pomocy osobom pokrzywdzonym. Standardy ochrony są dostępne w kancelarii parafialnej. Do proboszcza - w ramach troski o tworzenie bezpiecznego środowiska w parafii - należy również uświadamianie wiernych odnośnie do zagrożeń istniejących i działających we współczesnym świecie, np. propagandy lgbt+ i innych dewiacji czy też nagminnego szerzenia pornografii w mediach, jak również: przedstawianie tradycyjnej i katolickiej nauki moralnej Magisterium Kościoła dotyczącej sfery życia seksualnego człowieka, dwojga płci (kobieta i mężczyzna) oraz sakramentu małżeństwa. Proboszcz dba również, aby obiekty parafialne (szczególnie kościół parafialny) nie były udostępniane osobom podważającym lub kwestionującym tradycyjną katolicką naukę w tym zakresie lub szerzącym zgubne idee światopoglądowe, sprzeczne z naturą człowieka, Pismem Świętym i Dekalogiem.
STANDARD 2
WERYFIKACJA KAPŁANÓW I ŚWIECKICH PRACUJĄCYCH Z DZIEĆMI W PARAFII
Do obowiązków proboszcza należy wdrażanie w życie standardów ochrony przed przemocą. Za niezastosowanie się do standardów odpowiedzialność personalnie ponosi proboszcz parafii, również wobec prawa. O każdej osobie zaangażowanej w parafii i mającej kontakt z dziećmi w obszarze związanym z wychowaniem, edukacją proboszcz uzyskuje dane z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdz. XIX k.k. (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV k.k. (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości) oraz w zakresie art. 189a k.k. (handel ludźmi), art. 207 k.k. (znęcanie się nad osobą najbliższą lub pozostającą w stosunku zależności) oraz przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Proboszcz parafii powołuje Zespół ds. Prewencji. W jego skład wchodzą: ksiądz proboszcz i pani Magdalena Rułka. Osoba odpowiedzialna za standardy troszczy się o to, aby standardy były w parafii znane, wdrażane i przestrzegane. Osoba zaufana powołana jest do przyjmowania zgłoszeń w przypadku naruszenia standardów lub zaistnienia incydentów przemocy. Osobą odpowiedzialną za interwencję w przypadku podejrzenia lub zaistnienia przemocy jest proboszcz. Wszelka działalność dotycząca ochrony oraz interwencji i pomocy musi być dokumentowana. Wpisów w rejestrze zdarzeń dokonuje ksiądz proboszcz i on odpowiada za bezpieczne przechowywanie notatek. Duszpasterz dzieci powinien: czuwać nad własną dojrzałością emocjonalną, psychiczną, duchową; wspierać dzieci w ich rozwoju ku dojrzałości; dbać o respektowanie zasad kultury (wobec dzieci i między nimi); czuwać nad równym traktowaniem wszystkich dzieci, dbać o przestrzeganie prawa do nienaruszalności cielesnej i prywatności; organizować działania duszpasterskie w miejscach bezpiecznych; utrzymywać kontakt z rodzicami dzieci;
STANDARD 3
SPOSÓB REAGOWANIA NA OSKARŻENIA LUB NIEWŁAŚCIWE ZACHOWANIA
W przypadkach przemocy fizycznej bądź seksualnej, gdy sprawcą jest osoba dorosła lub dziecko, należy zgłosić ten fakt zgodnie z prawem do organów ścigania lub/oraz do delegata właściwej instytucji kościelnej. Gdy sprawa dotyczy niewłaściwego zachowania osób świeckich zatrudnionych w parafii bądź wolontariuszy, sprawę należy zbadać i podjąć adekwatne kroki w zależności od tego, czego dotyczyło to zachowanie. Każdorazowo należy podjąć z tą osobą rozmowę i jeśli zajdzie taka potrzeba, to okresowo lub stale wycofać ją z pracy duszpasterskiej. Jeśli niewłaściwe zachowanie dotyczy dziecka, należy o tym zawiadomić jego rodziców i wraz z nimi podjąć odpowiednie działania. Jeśli jakakolwiek osoba dorosła zaangażowana w pracę duszpasterską w parafii dowie się od dziecka, że doświadcza ono przemocy, automatycznie ma obowiązek zastosowania się do art. 304 k.p.k. mówiącego o tym, że każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję
STANDARD 4
ZAPEWNIENIE OPIEKI I WSPARCIA OSOBOM SKRZYWDZONYM
Każda osoba, która mówi o doświadczanej przez siebie krzywdzie, winna zostać przyjęta z szacunkiem i uważnie wysłuchana. Osoba skrzywdzona powinna otrzymać informację o możliwych formach pomocy, z której może skorzystać na terenie parafii lub poza nią. Troska duszpasterska wobec osoby skrzywdzonej i jej bliskich polega przede wszystkim na życzliwym wysłuchaniu i pomocy w odbudowaniu jej więzi z Bogiem i zaufania do Kościoła. Organizowana jest w porozumieniu z diecezjalnym duszpasterzem ds. pomocy duchowej osobom skrzywdzonym. Jeśli zgłoszenie dotyczy przestępstwa określonego w prawie karnym i/lub kanonicznym, osoba przyjmująca zgłoszenie postępuje zgodnie z procedurami zawartymi w Wytycznych KEP. Jeśli zgłoszenie dotyczy innej krzywdy czy niewłaściwego zachowania, osoba zgłaszająca otrzymuje informację o podjętych w sprawie krokach. Wszelkie działania i uzyskane informacje objęte są zasadą poufności, ale osoby skrzywdzonej nie wolno zobowiązywać do zachowania tajemnicy.
STANDARD 5
SPOSÓB POSTĘPOWANIA Z OSKARŻONYMI O WYKORZYSTANIE SEKSUALNE I PRZEMOC
W sytuacji, gdy podejrzanym lub oskarżonym jest dziecko, należy współpracować z jego rodzicami lub opiekunami prawnymi w takim zakresie, w jakim jest to możliwei potrzebne. Ich również dobrze jest otoczyć opieką duszpasterską. W sytuacji, gdy osobą podejrzaną lub oskarżoną jest kapłan lub osoba zakonna, należy zastosować się do wskazań uzyskanych od biskupa miejsca lub przełożonych. W sytuacji, gdy podejrzenie lub oskarżenie dotyczy proboszcza, osoba odpowiedzialna w parafii za interwencję zgłasza sprawę bezpośrednio do diecezjalnego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Wobec takiej osoby powzięte zostają kroki przewidziane przez Wytyczne KEP. Gdy osobą podejrzaną lub oskarżoną jest świecki pracownik lub wolontariusz parafialny, należy odsunąć taką osobę od podejmowanej pracy związanej z kontaktem z dziećmi na czas wyjaśnienia sprawy lub do czasu decyzji prokuratury oraz objąć ją stosowną opieką (psychologiczną, duszpasterską). W procesie wyjaśniania sprawy oraz w podawaniu informacji należy również zadbać o zachowanie ochrony dobrego imienia domniemanego sprawcy. W przypadku zaistnienia fałszywego oskarżenia, jeśli zarzuty nie zostaną potwierdzone, a oskarżenie znane było osobom postronnym, należy przekazać im informację o niewinności oskarżonego w formie komunikatu biskupa miejsca.
STANDARD 6
ZASADY CHRONIĄCE DZIECI W OBIEKTACH PARAFIALNYCH
Wszystkie spotkania z dziećmi powinny być organizowane w miejscach oficjalnych, ogólnodostępnych i do tego przygotowanych. Nie można przebywać z dzieckiem sam na sam w warunkach odizolowanych. Spowiedź dzieci odbywa się na zasadach tradycyjnych, zawsze w konfesjonale, z zachowaniem wszelkiej roztropności. Spowiedź dziecka w domu, gdy jest chore, odbywa się zawsze, gdy w domu obecny jest jeden z prawnych opiekunów dziecka. Przygotowanie dzieci do I-ej Komunii lub Bierzmowania odbywa się zawsze grupowo. Zabronione jest przewożenie indywidualne dzieci prywatnym samochodem bez wyraźnej zgody rodziców. Dzieci powinny zawsze pozostawać pod opieką osoby dorosłej. W prywatne życie dziecka wolno ingerować tylko w takim wymiarze, w jakim wymaga tego konkretny problem. W obecności dzieci nie wolno wypowiadać treści i żartów o podtekście seksualnym. Zabronione jest prezentowanie dzieciom treści obscenicznych, erotycznych, pornograficznych lub mających podtekst seksualny, zawierających sceny brutalnej przemocy bądź nieodpowiednich do wieku i wrażliwości odbiorców. Niedozwolone jest stosowanie jakiejkolwiek przemocy wobec dzieci. Nie wolno dotykać dzieci wbrew ich woli ani w sposób nieadekwatny do relacji duszpasterskich lub wychowawczych. Każdy przypadek przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej pomiędzy dziećmi wymaga natychmiastowej reakcji ze strony opiekunów. Zawsze musimy kierować się roztropnością.
STANDARD 7
EDUKACJA DZIECI ORAZ OSÓB BEZBRONNYCH W OCHRONIE SWOICH GRANIC
Szkolenia organizowane są przez odpowiednie instytucje – parafia nie prowadzi specjalistycznych szkoleń w tym zakresie. W codziennym duszpasterstwie i katechezie parafialnej ksiądz proboszcz podejmuje ten temat systematycznie.
STANDARD 8
EDUKACJA I STAŁE WSPARCIE DLA OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ PROFILAKTYKĄ
Ksiądz proboszcz uczestniczył w specjalistycznym szkoleniu w dn. 26. 06. 2024 r.(załącznik – oświadczenie).
STANDARD 9
ZAPEWNIENIE CIĄGŁOŚCI STANDARDÓW
Standardy aktualizuje się w ramach potrzeb, nie rzadziej niż co 2 lata
-----
Standardy przygotowane zostały w sierpniu 2024 r.
Wsparcie
Telefony zaufania i miejsca, w których możesz uzyskać fachową pomoc:
800-12-12-12 - całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;
116-111 - całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę;
112 - numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Powiat puławski
Ø Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach
ul. Leśna 17, 24-100 Puławy
tel. 81 458 62 01
Ø Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Al. Królewska 3, 24-100 Puławy
tel.: 81 888 04 92; 888 53 05; 888 53 06;
Infolinia: 800 110 001
e-mail: pcpr_pul@tlen.pl
Ø Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy i w Kryzysie
ul. Kołłątaja 64, 24-100 Puławy
tel. 81 458 67 78
telefon zaufania: 81 458 67 77
Ø Puławskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego w Puławach
Program Pomocy Całodobowej
ul. Wólka Profecka 26, 24-100 Puławy
tel. 81 888 04 20
telefon zaufania czynny całodobowo: 800 306 833
Ø Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „ AGAPE” – Filia Puławy
ul. Słowackiego 32a, 24-100 Puławy
tel. 601 561 250