Osiny                                                                                                                                                                                                                                                                    Wieś należy do najstarszych miejscowości Ziemi Puławskiej. Charakteryzuje się pagórkowatym ukształtowaniem terenu. Zalicza się do tzw. „ulicówek”. Zabudowania umieszczone są po obu stronach dość długiej drogi. Po kilku groźnych pożarach jakie miały miejsce przed II Wojną Światową i po niej wzniesiono w osinach nowe domy kryte blachą w miejsce drewnianych chałup pod strzechą. Wieś w dalszym ciągu rozbudowuje się i powiększa głównie dzięki pobliskim Puławom, w których pracuje większość mieszkańców. Dogodne połączenia komunikacyjne z Puławami, Żyrzynem, Baranowem, Rykami oraz Warszawą (PKS, MPK nr11) sprawiają, że migracja ludności do miast została w dużym stopniu zahamowana. Osiny przez wiele lat wchodziły w skład parafii Żyrzyn. Tam znajdował się i znajduje nadal cmentarz grzebalny. W roku…… mieszkańcy Osin wybudowali z inicjatywy proboszcza żyrzyńskiego ks. Eugeniusza Mikity kaplicę, którą wzniesiono czynem społecznym. W niedziele i święta ks. Eugeniusz Mikita dojeżdżał do Osin i celebrował w kaplicy nabożeństwa. Decyzją Kurii Biskupiej w Lublinie powołano do życia samodzielną parafię we wsi Osiny.

Położenie geograficzne                                                                                                                                                                                                                   Miejscowość Osiny położona jest na szlaku Puławy- Żyrzyn. Dostępna komunikacja do Lublina, Żyrzyna i Puław. Z Puław kursują miejskie autobusy co godzinę MA-11. Parafia ta liczy 1070 wiernych. […]

Rok 1992                                                                                                                                                                                                                                                             Parafia ta została erygowana 28 lutego 1992 r. o godzinie 12:00 w obecności licznie zgromadzonych wiernych i kapłanów. Ks. Dziekan Ryszard Gołda dokonał liturgicznego wprowadzenia nowego Ks. proboszcza Adama Sołtysiaka w urzędowanie.

Księża obecni na ingresie:

• Ks. Dziekan Ryszard Gołda
  • Ks. Dziekan Jan Mitura
  • Ks. Eugeniusz Mikita
  • Ks. Zdzisław Maćkowiak
  •  Ks. Jan Rogowski
  •  Ks. Jerzy Czyżewski
  •  Ks. Marian Duma
  • Ks. Józef Huzar
  • Ks. Józef Wierzchowski
  • Ks. Adam Firosz
  • Ks. Lesław Berezecki
  • Ks. Krzysztof Czerwiński
  • Ks. Kazimierz Próchniak
  • Ks. Marian Szuba
  • Ks. Eugeniusz Zarębiński
  • Ks. Józef Jargieło
  • Ks. Andrzej Kuś
  • Ks. Józef Nadłonek
  • Ks. Waldemar Ćwiek
  • Ks. Piotr Tylus

W skład nowej parafii weszły: Wieś Osiny, Gospodarstwo Doświadczalne ZDUNG oraz bloki znajdujące się przy tłoczni gazu. Parafia liczyła wówczas 1070 osób.

Źródło: Kronika Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Osinach

Stwórz swoją stronę internetową lub sklep internetowy z Mozello.

Szybko, łatwo, bez programowania.

Zgłoś nadużycie Dowiedz się więcej
google-site-verification: googlea611c25f1e091912.html